Efektywne zarządzanie uczelnią w celu minimalizowania zjawiska drop-outu
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w III kw. br ogłosi konkurs na realizację projektu w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Działanie 01.05: Umiejętności w Szkolnictwie Wyższym - Efektywne zarządzanie uczelnią w celu minimalizowania zjawiska drop-outu
Zgodnie z dokumentem pn. Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, obowiązującym od dnia 2024-05-15,
założeniem naboru będzie wyłonienie do dofinansowania projektu obejmującego działania, które przyczynią się do ograniczenia zjawiska przedwczesnego kończenia nauki.
Wsparcie otrzyma projekt, który skupi się na systemowych działaniach minimalizujących zjawisko przedwczesnego kończenia nauki, którego przyczyny wnioskodawca określa na podstawie własnych analiz.
W zależności od zdiagnozowania przyczyn zjawiska drop-out – horyzontalnych dla uczelni oraz specyficznych dla grup kierunków lub na poszczególnych kierunkach – uczelnie mogą sfinansować w projekcie systemowe działania przeciwdziałające temu zjawisku. W szczególności mogą skupić się np. na: zwiększaniu efektywności procesu rekrutacji, tworzeniu lub wsparciu funkcjonowania struktur, takich jak akademickie biura karier, odpowiedzialnych za aktywizację zawodową studentek i studentów, współpracę ze szkołami średnimi, podmiotami doradztwa zawodowego i pracodawcami w zakresie kształcenia, zmianach w zakresie sposobu realizacji procesu kształcenia (m.in. systemu kształcenia na odległość lub hybrydowego), wdrożeniu zajęć wyrównawczych, pomocy psychologicznej, wsparciu o charakterze materialnym.
Zmiany w zakresie sposobu realizacji procesu kształcenia nie mogą obejmować modyfikacji programów kształcenia i ich realizacji, a także finansowania kształcenia (np. dofinasowania czesnego).
W projekcie możliwe jest sfinansowanie stworzenia lub rozwijania istniejącego na uczelni systemu monitorowania zjawiska drop-out. Wnioskodawca powinien przedstawić wyniki analizy i diagnozę przyczyn zjawiska przedwczesnego kończenia nauki i przerywania kształcenia na uczelni-wnioskodawcy, z wykorzystaniem np. funkcjonalności i danych ilościowych ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. Analiza może dotyczyć również czynników defaworyzacji wpływających na zjawisko drop-out. Opis zadań planowanych do realizacji w projekcie musi opierać się o ww. analizę i diagnozę.
Szczegóły dotyczące konkursu zostaną ogłoszone w III kwartale br. na stronie: gov.pl
Zapraszamy do śledzenia informacji a Zainteresowanych do kontaktu z Działem Projektów Uniwersytet Kazimierza Wielkiego:
- fundusze@ukw.edu.pl
- tel. 52 3236779, 52 3236773, 52 3236775