Dział Projektów

Uczelnie coraz bardziej dostępne-zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami możliwości skorzystania z oferty szkolnictwa wyższego

Celem naboru jest niwelowanie barier w dostępie do edukacji na poziomie wyższym dla osób ze szczególnymi potrzebami (w tym osób z niepełnosprawnościami).

Dofinansowanie mogą otrzymać uczelnie na realizację projektów obejmujących kompleksowe działania prowadzące do wzrostu szeroko rozumianej dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami (w tym osób z niepełnosprawnościami), z uwzględnieniem wszystkich aspektów funkcjonowania uczelni.

Projekt ma służyć wzrostowi szeroko rozumianej dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami wynikającymi ze stanu zdrowia (w tym osób z niepełnosprawnościami), studiujących, pracujących, współpracujących lub korzystających z oferty uczelni.

Nabór przeznaczony jest dla uczelni, które uczestniczyły w konkursach Uczelnia dostępna w POWER – MINI+MIDI albo MIDI albo MAXI. Projekty realizowane będą w ramach ścieżki Rozwój+.  

Działania zaplanowane w projekcie muszą obejmować następujące obszary:

  • Struktura organizacyjna,
  • Dostępność architektoniczna,
  • Dostępność informacyjno-komunikacyjna,
  • Dostępność cyfrowa,
  • Technologie,
  • Procedury,
  • Usługi wspierające edukację,
  • Działania podnoszące świadomość niepełnosprawności.

Działania możliwe do realizacji zostały opisane w dokumencie Opis ścieżki Rozwój + (zał. 1 do RWP).

Termin naboru wniosków o dofinansowanie: 08.04.2024 – 28.06.2024

Poziom dofinansowania: 400 000 000,00 zł

Minimalny poziom wkładu własnego: 3%

Maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosi 8 milionów złotych.

Maksymalny okres realizacji projektu wynosi 48 miesięcy.

Do projektu, na pełny czas jego realizacji musi zostać zaangażowana osoba posiadająca co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w zapewnianiu dostępności, w tym co najmniej 2 lata w zapewnianiu dostępności w obszarze szkolnictwa wyższego. Osoba ta będzie obowiązkowo wchodziła w skład zespołu zarządzającego projektem.

W projekcie istnieje możliwość zakupu infrastruktury lub adaptacji pomieszczeń związanych z dostosowaniem podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki do potrzeb osób z niepełnosprawnościamiw ramach tzw. mechanizmu cross-financingu, w wys. max. 25% kosztów kwalifikowalnych projektu.

Grupa docelowa: Uczelnia

W ramach działań podnoszących świadomość niepełnosprawności, uczestnikami projektu mogą być: pracownicy wnioskodawcy (kadra kierownicza, dydaktyczna, administracyjna uczelni, pracownicy jednostek ds. dostępności) oraz dodatkowo przedstawiciele lub przedstawicielki zinstytucjonalizowanych struktur studenckich.

Kryteria premiujące:

  1. Do realizacji projektu wnioskodawca lub partner (jeśli dotyczy) zatrudni co najmniej 2 osoby z niepełnosprawnością, w wymiarze odpowiadającym co najmniej ½ etatu każda z tych osób i przedstawi we wniosku uzasadnienie dla takiego zatrudnienia – 5 pkt.
  2. Przy udzielaniu zamówień w ramach projektu wnioskodawca co najmniej raz zastosuje rozwiązanie promujące udział podmiotów ekonomii społecznej, w tym w szczególności przedsiębiorstw społecznych, w rozumieniu ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej (dalej ustawa o ekonomii społecznej). – 5 pkt.

Szczegóły projektu można znaleźć na stronie: www.gov.pl

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Działem Projektów Uniwersytet Kazimierza Wielkiego: akrolak@ukw.edu.pl
tel. 52 3236765, 52 3236779